MÖBLER / Bord / Sybord 17004338

nr 1700 4338

Sybord

alm, 1800-tal. Bredd: 63 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

Kondition: slitage, skador

Utrop:

500 kr

måndag 12 maj 2025
kl 18:53:51

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor